Sanatta Derin Hislenmenin Felsefesi
Özkan Eroğlu / Tekhne Yayınları
Kitabı beğen ya da paylaş:
Sanatta Derin Hislenmenin Felsefesi
Yazar: Özkan Eroğlu
Yayınevi: Tekhne Yayınları
ISBN: 978-605-84817-1-8
Sayfa Sayısı: 132
Web sitesi: http://www.tekhneyayinlari.com

Öznel bir kavram olan “Stimmung”un Türkçe karşılığının “derin hislenme” olduğuna inanç gösterip, bu inancın özüne dek inmek isteyen bir kitap ile karşı karşıyasınız. Derin hisse sahip ruhların sanat üzerinden gerçekleştirdiği derin hislenmeler, düşünceye dayalı konuların ötesinde, bambaşka dünya keşiflerinin yapılabileceğine işaret etmesi yönünde de özneldir ve ayrıca özel şeylerin sunumunda da yer alır.  

“Sanatın her şeyi, öz suyu: derin hislenme
Elimde bir kitap var; Mephisto’dan aldım. “Sanatta Derin Hislenmenin Felsefesi”. İlk elime geçtiğinden beri elimden bırakamıyorum. Yazarı Özkan Eroğlu; alt yapısını Almanya’da oluşturmuş, deformasyon konusuna bağlı modern ve klasik olgulara bakmış biri. Fakat söz konusu etkilendiğim kitabı bir derin abide. Birçok yönden ruhun, ruhsallığın, analojik boyutun ne demek olduğunu sanatın hem epistemolojik, hem de ontolojik boyutuna ne ve neliğine yönelik bir birikim. Sanat nedir? sorusunun cevabı Türkçede böylesine etkin dile getirilir diye düşünmekten kaçamıyorum.
Eroğlu bir sanat felsefesi dozenti. Fakat araştırınca nette karşımıza dev bir külliyat çıkıyor. Böyle insanlar yerine toplumda sığ kimliklerin dans etiğini gördükçe de üzülüyorsunuz bir taraftan. Anlamı olmayan bir cismin bir işe yaramayacağının farkında kitabın yazarı. Yani bir Hegel gerçekliğini en başta içine sindirmiş duruyor. Aslında Kant’ın kapı araladığı geist-ruh gerçekliğinden Hegel üzerinden geçerek Heidegger’e uğrayarak günümüzde sanata dokunan felsefecilerin ruhsallık bağlamı taşıyan yanlarına dokunan bir iç sesi gerçekliğinin sanatı ne kadar derinden etkilendiğini ortaya koyuyor.
Belli ki felsefe ve sanatta bir şeylerin hayranı yazar. Bunu söylemek şundan; hayranlığa layık olanı incelemek demek anlamına ulaşıyor derin hislenmenin felsefesi. Dolayısı ile sanatın ve felsefenin yenilenmesi birbirleriyle olan alışverişlerine bağlı bir durum gerçekliği demeye getiriyor Eroğlu. Bence de çok haklı görünüyor; çünkü bu son dile getirdiklerimi Danto başta olmak üzere birçok felsefe adamı dile getiriyor. Bizim malımız olan yazar ise konuya daha derinden alarak geliyor.
Eroğlu’nun diğer bütün kitaplarını da okuyacağım. Ülkede böyle düşünce insanlarının varlığını gördükçe umutlanıyorum.”

Semavi Ercan

Yazarın diğer kitapları

Yayınevinin diğer kitapları