Ş. Metin Dikmen, Editör
SERGİ HABERİ
Ş. Metin Dikmen, Editör, 19 Kasım 2014
İSTANBUL
GAMA GALLERY
07 KASIM - 11 ARALIK 2014

İtalyan sanatçı Marco Veronese’nin “Aşk / Love” adlı sergisi Gama Gallery’de

Gama Gallery, 7 Kasım - 11 Aralık 2014 tarihleri arasında sanatçı Marco Veronese’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisini, Pınar Akalın’ın küratörlüğünde sanatseverlerle buluşturuyor.

Yazıyı beğen ya da paylaş:

Sanatçı, sergisinin ana temasını, şöyle açıklamaktadır:

“Tamamen güzelliklerle çevrili ve derinlemesine doğal estetik duygusuyla donanmış olmak, sizi uyumun önemini ve başkalarında ve kendinizde mükemmelliği aramanıza yönlendirir. Başkalarının belki dikkatini çekmeyen konulara daha hassasiyetle yaklaşmaya başlarsınız.

Benim işlerim her zaman merak uyandıran, dijital fotoğraf ve silikon bazlı, değişik imajların harmanlanmış karışımından oluşur, her biri özel mesajlar içerir.

Sanatçı birikimim, akademik köklerden değil de, varlık yolculuğumda kaydettiğim görüntüleri derin aktarma ihtiyacımdan doğar.

Onuncu yaşgünümde hediye edilen “Rönesans’tan Maniyerizm’e” adlı kitap beni sanatın derinliğini, önemini ve güzelliğini keşfetmeye yönlendirdi. Ruhumun derinliğindeki ışığı günyüzüne çıkardı.

Çalışmalarım, toplumun kendini yıpratması ve kurtuluşu arasındaki  çatısmayla ilgilidir.

Bu “AŞK” isimli sergide, aşkın değişik evrelerini, (örneğin; aşık olmak, ihtiras, ve unutamamak…) 7 ayrı eserde ele aldım.

Yeni çalışma serisi, tarihi kitaplardan alınmış, klasik kelebekler ve yusufçuklar sembolleriyle bezenmis işlerime ek olarak yeni yazdığım “7362” adlı kitabımdan alıntı şiirlerimle oluşmuştur; “7362”, bu muhteşem ve büyülü İstanbul’da geçirdiğim ikibuçuk senenin bende oluşturduğu düşüncelerden çıkmıştır.

“AŞK”, insan kalbinin atlattığı badirelere atıfta bulunuyor; tıpkı Boğaz’ın iki kıtayı ayırması gibi, insan kalbi de deneyimlerle bölünmüş oluyor.”

 

Marco Veronese
Marco Veronese, çok yönlü bir sanatçı; fotoğrafçı, ressam, heykeltraş, performans sanatçısı, düşünür, şair ve yazardır.

Marco’nun 10. Doğumgününde “Rönesans’tan Maniyerizm’e” adlı kitap hediye edildiğinde, bu kitap onu güzellik, derinlik ve sanatın önemini keşfetmeye yönlendirdi.

1982 yılından beri, bir çok sergi açtı. Son 20 yılda sergileri İtalya, Fransa, ABD, İsviçre, Almanya, Belçika, ve Türkiye’de sanat severlerin beğenisine sunuldu. Sanatçının işleri İtalya ve Amerika’da müzelerde bulunmaktadır. Kendisi, aynı zamanda ünlü Cracking Art Group’unun kurucu üyesidir.

Dört tane eseri ABD, Louisville, Kentucky, 21C Müzesi’nde 2013 senesinde, “S.O.S World (2008)”, “Fossili Contemporary (2006)”, “Contaminazioni (2004)” ve “Fuck the World” ismiyle İtalya Portofino Müzesi’nde sergilendi.

Sanatçının 2014 yılında katıldığı sergiler şunlardır:
I HAVE A DREAM, Robert F. Kennedy Foundation. Palazzo Riale, Milano, İtalya;
WORLD ART DAY, UNESCO ve UPSD/IAA Antalya, Türkiye;
St. Petersburg, State Museum of City Sculpture, Rusya "DOLCE VITA , FREDERICO FELLINI: PARABOLE AND CARNIVAL.

• İtalyan sanatçı Marco Veronese’nin “Aşk / Love” adlı sergisi, 07 Kasım - 11 Aralık 2014 tarihine kadar Gama Gallery’de görülebilir.

Gama Gallery
Turnacıbaşı sok. No: 21
34433 İstanbul
Tel: +90 (212) 245 6922
info@gamagallery.com
www.gamagallery.com

Gama Gallery’nin açık olduğu gün ve saatler
Salı, Cumartesi: 11.00 - 18.00

Fotoğraf  © Marco Veronese
İtalyan sanatçı Marco Veronese’nin “Aşk / Love” adlı sergisi Gama Gallery’de

İtalyan sanatçı Marco Veronese’nin “Aşk / Love” adlı sergisi Gama Gallery’de

Gama Gallery, 7 Kasım - 11 Aralık 2014 tarihleri arasında sanatçı Marco Veronese’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisini, Pınar Akalın’ın küratörlüğünde sanatseverlerle buluşturuyor.

Yazıyı beğen ya da paylaş:
Booking.com


Tavsiye Ettiğimiz Yazılar