Ş. Metin Dikmen, Editör
SERGİ HABERİ
Ş. Metin Dikmen, Editör, 3 Aralık 2014
İSTANBUL
GALERİ İDİL
11 ARALIK 2014 - 17 OCAK 2015

Ramuş İpek “Çıplak Gerçeklik” adlı sergisiyle geri dönüyor…

Türkiye’de 50. sanat yılını dolduran ressam Ramuş İpek, son iki yıldır büyük bir titizlikle hazırlandığı “Çıplak Gerçeklik” isimli son kişisel sergisini 11 Aralık 2014 - 17 Ocak 2015 tarihleri arasında Galeri İdil’de gerçekleştiriyor.

Yazıyı beğen ya da paylaş:

Son sergisini 2008 yılında açan ve o dönemden beri yeni eserleri merakla beklenen sanatçı, son iki yıldır hazırlandığı “Çıplak Gerçeklik” adlı sergisinde kendine has renk anlayışıyla doğanın coşkusunu tuvallerine yansıtıyor.

Türkiye’de 50. sanat yılını dolduran Ramuş İpek, 2008 yılından beri kişisel sergi açmayan ve gelen talepleri geri çeviren Sanatçımız, bu dönemi “Ağırlıklı olarak pozitif temalı eserler hayata geçiren bir sanatçı olarak, geçirdiğim sağlık sorunlarının yarattığı sıkıntıların tablolarıma yansımasını istemedim.” diyerek açıklıyor. Sergilediği bu tavır ile sanatına ve mesleğine olan saygısını bir kere daha samimi ve içten gelen duygularla ifade etmiştir. Resime yeni başlamışçasına ilk günkü heyecanıyla çok değerli eserler üreten sanatçının tablolarını izlerken seyirci, eserlerle bir bütünleşme içerisine giriyor. İnsanın ruhunda iz bırakan derin bir birikimin ürünü olan eserler, gerçekçi yaklaşımlarıyla da izleyiciyi kendisine çekmeyi başarıyor.

Sanatseverlerin notalara dükülmüşçesine şiirsel eserler izleyecekleri bu sergi, Türk resim sanatı tarihinde unutulmazlar arasında yer almaya aday. Resim sanatında uslup arayışı devam ederken, Ramuş İpek daha sanat serüvenin başlarında kendi üslubunu yaratmış ve hiç anlam arayışına girmemiştir. Kendine has renk anlayışı ve tarzıyla figüratif resmin önemli bir temsilcisi olan 74 yaşındaki sanatçı, gerek kompozisyon gerek perspektif ve ışık-gölge mükemelliyeti ile pentur resmin bizdeki anlamıyla bire bir örtüşen eserler üretmektedir. İpek’in tuvalindeki boş satıhda kullandığı renklerin tonları yumuşak fırça vuruşlarıyla resmin genelinde ve arka planda ayrı bir devinim yaratıp resme hareketlilik getirmektedir. Tema olarak özellikle çiçekçi kadınlar, peyzajlar ve tarihi mekanları seçen İpek, bu tarzda biribirinden çok değerli belgesel niteliğinde pastoral eserler üretmiştir.

Ramuş İpek hakkında:
Gerçek bir sanatçı çoşkusuyla, her defasında daha iyiye varma isteği ve titiz bir çalışmayla sanatındaki başarılı tutumu sürdürmekte olan Ramuş İpek, 1940 Kosava doğumlu. Akademi Lisesi’ni Kosava’da bitiren sanatçı, 1959’da ailesi ile birlikte Türkiye’ye geldi. Aynı yıl Güzel Sanatlar Akademisi’ne giren sanatçı 1964’te Cemal Tollu Atölyesi’nden mezun oldu. Akademi yıllarında seramik, gravür, fresk çalışmaları yapan sanatçı, portre ve kompozisyon dallarında ödüller kazanmıştır.

Ramuş İpek, 1982 yılında profesyonel olarak kendi atölyesinde, kendini bütünüyle resim çalışmalarına ve araştırmalarına vermiştir. Resimdeki yorum ve kişiliği ile üslubunu daha akademi  yıllarında kazanmış olan sanatçının, bugün aynı yolu geliştirmekte ve zenginleştirmekte olduğunu görüyoruz.

Birçok önemli kuruluşta, özel kolleksiyonda ve yurtdışında Amerika, İspanya, Belçika, Fransa ve italya’da eserleri bulunan Ramuş İpek, doğa ve insan sevgisini ve evrendeki barışı simgeleyen objeleri resimde kendine özgü bir üslupla ifade etmiş ve çalışmalarına yorum getirmiştir.

Son yedi yılının büyük kısmını Bodrumda yaşayan Ramuş İpek bu sergisinde çevresinde gördüğü cansız objelerin zaman içinde doğal aşınımla biçim değiştirmelerinden etkilenmiştir. Sanatçının tuvalinde bu objeler estetik formlara bürünmüştür. Resimlerine konu olan emekçi insanları işlerken sanatçı düşsel, şiirsel ve sevecen içdünyasını yansıtmaktadır. Portrelerini dikkatle irdelediğimizde ise, bu toprakların kadınlarının duygusal ve karakteristik özelliklerini taşıdığını görürüz. Sanatçı bu çalışmalarının yanısıra geniş bilgi ve deneyimlerini 40 yıl kadar atölyesinde değişik meslek ve çevrelerden resme gönül vermiş kişilerle paylaşmış onların mükemmele ulaşması için vargücüyle destek vermiştir.

• 11 Aralık 2014 - 17 Ocak 2015 tarihlerinde Nişantaşı Galeri İdil’de görülebilecek olan sergide sanatçının son yaptığı ekspresyonist (dışavurumcu) tarzdaki eserleri de yer alıyor.

Galeri İdil
Valikonağı Cad. No:45-47
Nişantaşı, İstanbul / Türkiye
Tel: +90 212 283 23 83
GSM: +90 538 015 84 64
info@galeriidil.com.tr
www.galeriidil.com.tr

Galeri İdil’in açık olduğu gün ve saatler:
Pazar hariç hergün: 11.00 - 19.00

Fotoğraf © Galeri İdil’in izniyle
Eser künyesi: Ramuş İpek
Çiçek satan - Gelin kaynana, Tuval üzerine yağlı boya, 2005, 40x50 cm
Eser künyesi: Ramuş İpek
Çıplak form - I, Tuval üzerine yağlı boya, 2014, 60x80 cm
Ramuş İpek “Çıplak Gerçeklik” adlı sergisiyle geri dönüyor…

YASAL UYARI! (Telif Hakkı ©)

Telif hakkı yazar ve sanatçıların yarattıkları eserlere sahip olma hakkıdır. Bu site üzerindeki tüm bilgi ve görsellerin kullanımı için sanat.burada.com.tr’nin izni gereklidir.

Bu görselin telif hakları korunma altındadır.

© COPYRIGHT

Ramuş İpek “Çıplak Gerçeklik” adlı sergisiyle geri dönüyor…

Türkiye’de 50. sanat yılını dolduran ressam Ramuş İpek, son iki yıldır büyük bir titizlikle hazırlandığı “Çıplak Gerçeklik” isimli son kişisel sergisini 11 Aralık 2014 - 17 Ocak 2015 tarihleri arasında Galeri İdil’de gerçekleştiriyor.

Yazıyı beğen ya da paylaş:
Booking.com


Tavsiye Ettiğimiz Yazılar