Ş. Metin Dikmen, Editör
SERGİ HABERİ
Ş. Metin Dikmen, Editör, 6 Aralık 2014
İSTANBUL
KARE SANAT GALERİSİ
04 - 31 ARALIK 2014

“Müphem” adlı sergi Kare Sanat Galerisi’nde

Kare Sanat Galerisi, 04 - 31 Aralık 2014 tarihleri arasında “Müphem” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.


Yazıyı beğen ya da paylaş:

“Proje Müphem” dileyenlerin internet üzerinden facebook, mail, tumblr gibi harcı alem yöntemlerle katkı sağlayacağı bir çeşit kök-sap bir sergi çalışmasıdır.

Kuşkusuz Müphem dünyanın, bölgenin, ülkenin tamamen “Müphem” bir sancı döneminde olduğu süreçte, güncel sanatın yaşanan onca şeyin ardından; hiç bir şey yokmuş gibi rutine dönmesi karşısında kendini konumlandırmış bir çabadır. Daha yatay, geçişken, katılımcı ve oyuncul bir sanat/hayat düşünü arama hevesinin bir parçasıdır.

Bu amaçla yapılan “neredeyse” bir açık çağrı vasıtasıyla yaklaşık iki aydır yapılan çalışmalar  ile sağlanan enerji, önce internet üzerinde “http://projemuphem.tumblr.com” adresi üzerinde katılım/paylaşım sağladı. Şimdi bu enerji sergi içindeki sunak yerleştirmesinde ifade şansı buluyor. Müphem Sergi farklı disiplin, teknik, anlayış ve kuşaktaki 10 sanatçıyı yan yana getirirken; Müphem Proje ise bu sayıyı/alanı belirsiz bir şekilde çoğaltarak yataylaştırmayı amaçlıyor.

• Müphem fikrini sergi koordinatörü Rafet Arslan; Cemil Meriç’ten bir alıntı ve üzerine kurguladığı düşünsel zemin ile şöyle açıklıyor:

Müphemde her şey var. Ayna gibi. Ebedi fetheden şöhretlerin çoğunu müphem emzirdi. Dünya müphem, şiir müphem, felsefe müphem.” Cemil Meriç

Müphemde hep insanı rahatsız eden bir şey gizlidir. İyi mi kötü mü, gerçek mi kabus mu, bütün mü detay mı, sağlıklı mı yoksa düpedüz hastalık mı?

 

 

Müphem ilişkilerde, kimliklerde, yüzlerde, toplumsal kod ve rollerde kendine konak tutar. Önü tedirginlik arkası angst, dışı tekinsiz, içi bilinçaltı gibidir; bilinmez müphemdir.

Müphemin yuvası aynı zamanda özgürlük, delilik, blöf ya da isyan da olabilir. Bu yüzden müphem her şeyin belirlenmiş, kodlanmış, statikleşmiş olduğu rasyonel dünyanın dudak kenarındaki uçuk gibidir; onun façası bozar, huzurunu da her an kaçırabilir.

Müphem gaibe yakın olduğu için ezoterik bilginin yanında olduğu kadar, Cemil Meriç’in de dediği gibi şiirin, sanatın ve düşüncenin gen havuzudur da.

Şimdi çağrımız sanatçının kendi ikircikli düş dünyasının kapısını müpheme açması içindir. Dikkat! Kapılar yırtıldı!..

Katılımcı sanatçılar:

Fulya Çetin, Cüneyt Aksoy, Hasan Özgür Top,  Alper T. İnce, cins, Dilek Acay,  Rafet Arslan, Şiir Özbilge, Gülhatun Yıldırım, Onston/Can Yeşiloğlu

• 04 - 31 Aralık tarihlerinde “Müphem” adlı sergi Kare Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Kare Sanat
Abdi İpekçi Cad. Ada Apt. No:22/8 K:2
Nişantaşı / İstanbul
Tel: +90 212 240 44 48 - 230 58 91
Faks: +90 212 219 77 19
kare@kareartgallery.com
www.kareartgallery.com

Kare Sanat Galeresi’nin açık olduğu gün ve saatler:
Pazar, Pazartesi hariç hergün 11.00 - 19.00 saatleri arasında açıktır.

Fotoğraf  © “proje muphem” izniyle

 
“Müphem” adlı sergi Kare Sanat Galerisi’nde

YASAL UYARI! (Telif Hakkı ©)

Telif hakkı yazar ve sanatçıların yarattıkları eserlere sahip olma hakkıdır. Bu site üzerindeki tüm bilgi ve görsellerin kullanımı için sanat.burada.com.tr’nin izni gereklidir.

Bu görselin telif hakları korunma altındadır.

© COPYRIGHT

“Müphem” adlı sergi Kare Sanat Galerisi’nde

Kare Sanat Galerisi, 04 - 31 Aralık 2014 tarihleri arasında “Müphem” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.


Yazıyı beğen ya da paylaş:
Booking.com


Tavsiye Ettiğimiz Yazılar