Ufuk Yılmaz
YAZI
Yazan: Ufuk Yılmaz, 7 Nisan 2014
İZMİR
UFUK SANAT ATÖLYESİ

Fırçanın Perileri

Seçil GÜRBÜZ - Rukiye AKÇELEBİ - Güler DİNÇER - Selin AKGÜL

Yazıyı beğen ya da paylaş:

Onları izlerken ben de onlarla beraber hem heyecanlandım, hem de gururlandım.

30 Yıl önce mezun olduğum fakültemde, bu kez bayrağı teslim alanlara destek vermek üzere orada idim. Atölyemde yetiştirdiğim yetenek sınavlarına hazırlanan öğrencilerime okulumu tanıtırken bir yandan da anılarımı tazeledim. Koridorları, atölyelerdeki boya kokusu, tanıdık hocalarım... Sanki herşey dün gibi idi.

Seçil Gürbüz, Rukiye Akçelebi, Güler Dinçer, Selin Akgül pırıl pırıl öğretmen adayları aslında. Ancak günümüz koşullarında bölüm öğretmenlerine duyulan ihtiyacın sayıca azlığı onların gelecek ile ilgili planlarında sonlarda yer alıyor. Yabancı dillerini geliştirerek yurt dışına sanatçı olarak açılmak en büyük hayallleri...

Sanata ve sanatçıya sahip çıkılmayan, değer verilmeyen ülkemde, bu görüşlere ve tutuma inat, onlar ülkelerini temsil etmeyi yürekten diliyorlar. Gözlerinde gördüğüm kararlılık ve azim ise çok güzel işlere imza atacaklarının müjdecisi gibiydi.

Genç sanatçı adayları Resim Ana Sanat Dalı’nı seçmişler. Birinci sınıfta alınan temel eğitimin ardından, ikinci sınıfta dal seçimi yaptıklarını; grafik, baskı resim, heykel gibi alanlar konusunda da eğitim alma şansına sahip olduklarını belirtiyorlar. Fahri Sever atölyesinde eğitim gördüklerini ve serginin oluşmasında hocalarının desteğinin onları yüreklendirdiğini  söylüyorlardı. Aynı atölyede yetişmekle beraber, herbirinin tarzı farklı yönde şekilllenmekte idi. Genç sanatçı adaylarımız kimliklerini bulmaya çabalıyorlardı.

Seçil Gürbüz’ün büyük boyutlu portrelerinin her biri farklı duygu bütünlüğüne sahipti. Yarı soyut çalışmalarını zeminde kullandığı dokularla zenginleştirirken, içine girince anlaşılan resimler yapmak gayretinde olduğunu belirtiyor. Fakülteye giriş sınavlarına hazırlayan hocası Oğuz Demir’in onun ilerlemesindeki katkısını da belirtmeden edemiyor.

Rukiye Akçelebi; resimlerinde kadınların acılarını ve çocuk gelinleri konu alıyor. Masalsı, karikatürize ve dışa vurumcu bir üslupla çalıştığını belirtiyor. Akıtmaların önceki hayatındaki duygu birikimlerini ifade ettiğini, resim yapmanın yaşama sevincini arttırdğını söylüyor.

Selin Akgül; güzelliğin göreceli bir kavram olduğunu; resimlerini izleyenlerin kendilerine göre güzeli bulmalarını istediğini söylüyor. Gündeme dair resimler yaptığını belirten genç sanatçı adayı; Türkiye’deki önyargıya inat sanatı sanatla sevdirmenin öncelikli hedefi olduğunu söylüyor.

Güler Dinçer; içinden çıkılamayacak durumları tuvale yansıtarak izleyenlerin çözümlemesini bekliyor. Yarı soyut tarzda “İçsel Şiddeti”  işlediğini belirten Dinçer çalışmalarını deforme edilmiş figürlerle destekliyor.

Birbirinden güzel yüreğe sahip bu dört genç arkadaş geleceğe dair umutlarımın coşku ile yeşermesine sebep oldu. Fırçaları hep renkli olsun.
Fırçanın Perileri

Fırçanın Perileri

Seçil GÜRBÜZ - Rukiye AKÇELEBİ - Güler DİNÇER - Selin AKGÜL

Yazıyı beğen ya da paylaş:
Booking.com


Tavsiye Ettiğimiz Yazılar