Ufuk Yılmaz
SÖYLEŞİ
Yazan: Ufuk Yılmaz, 9 Mayıs 2014
İZMİR
EGE BÖLGESİ GÖRSEL VE PLASTİK SANATLAR DERNEĞİ

Ege'den Yeni Renkler

Ege Bölgesi Görsel ve Plastik Sanatlar Derneği... Yeni kurulan bu derneğin başkanı Serdar Yörük bu seferki konuğumuz...

Yazıyı beğen ya da paylaş:

Ege Bölgesi Görsel ve Plastik Sanatlar Derneği... Yeni kurulan bu derneğin başkanı Serdar Yörük bu seferki konuğumuz... Sanatçımız sohbetimizde önceliği derneğin tanıtımına vermek istedi. Kısa zamanda İzmir’deki pek çok sanatçıyı üyeleri arasına alan dernek iyi bir çıkış yapmıştı. 104 sanatçı, 104 eserden oluşan bir karma sergi ile İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi Kültürpark Galerisinde ilk kez izleyici ile buluşmuştu.

Konularında uzman akademisyenlerin jüri olarak görev yapmaları ile seçilen eserlerden oluşan seçki izleyiciye sunulmuştu. Yağlıboya, akrilik, suluboya, baskı resim, seramik, heykel, batik, keçe, tezhip, minyatür... Sonuçta her türlü övgüyü hakeden bir sergi ile başlangıç yapılmıştı. Açılışı ile çok geniş bir sanatçı ve sanatsever kitleyi bir araya getirmeyi başarmışlardı.

Derneğin Başkanı Serdar Yörük iki yıl öncesinde düşlediği hareketi başlatmakla gururlu ve mutlu idi. Kurucu olarak 7 arkadaşı ile yola çıktıklarını belirtti. Ayten Mungan, Cem Atmaca, Sertaç Tiret, Türkan Kaynak, Ayşe Mungan, Aliye Yörük... Bu derneğin diğer kahramanları idi. Amaçları sanat adına el ele vermek aslında... Öncelikle İzmir'de İzmirli sanatçıların biraraya gelerek güçbirliği yapmalarının sanatsal ivmeye hareket getireceğine inandıklarını belirtti.

Ege bölgesinin eski çağlardan beri sanatın beşiği olduğunu, modern dünyanın temellerinin atıldığı bölgede bulunduğumuzu hatırlatan sanatçı, bu güç birliğinin İzmir'e ve Ege Bölgesine çok şey kazandıracağı konusunda olumlu düşünüyordu. Pek çok sanatçının emeğin karşılığını almada zorlandığına ve bu yüzden İstanbul’a giderek  çalışmalarını orada sürdürmek zorunda kaldığına üzülerek tanık olduklarını da ekliyordu.

İzmir’den yola çıkarak, bölgedeki diğer illerde de yeni sanatçı arkadaşların katılımı ile daha da büyüyeceklerine inancı tamdı. Tanınma ve kurumsallaşma ilk hedef idi. Ulusallaşma ve ardından yurt dışına açılma sonraki hedeflerdi. Tüm bunları sıralarkan heyecanı ve kararlılığı sesine yansıyordu. Sergiye olan yoğun ilgi de dernek üyelerini ve yönetimini ayrıca motive etmişti.

Yeni kurulan ve bir anda İzmir’de parlayan Ege Bölgesindeki tüm sanatçıları ilgilendiren derneği tanıttıktan sonra sıra sanatçımıza geldi.

Serdar Yörük; batik sanatçısı... Yüksek öğrenimi önce Adnan Menderes Üniversitesi Tekstil Bölümü ile başlamış. İkinci üniversite Ege Üniversitesi Pamuk Eksperliği Bölümü ve son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel El Sanatları Halı Kilim Desenleme bölümünden birincilikle mezun olmuş.

Yüksek lisansını da aynı bölümde yaptıktan sonra 2005 yılından itibaren atölyesinde sanatsal çalışmalarına başlamış.Uygulama alanı ile ilgili düşünceleri ise şöyle:

“Geleneksel sanatlar aslında katı kurallar ve keskin röprodiksiyonlardan oluşmuyor. Çağa göre kendini geliştiren, yenileyen ve düzenleyen bir sanat türü. Bazı insanlar yanılıyor bu konuda. Ben de kendi tarzımı yaratırken temel geleneksel sanatlardan yola çıkarak, dünya görüşümle günceli birleştirmek deyince ne yapabilirim diye düşündüm. Temelde batik var, ancak üzerine değişik malzemeler ve teknikler uyguluyorum. Kısıtlanmak kişiliğime uygun değil. Özgürlüğü ve sınırsızlığı çalışmalarımda da deneyimliyorum. Özünden uzaklaşmadan kendi sunumumu yaratıyorum. Metal çerçevelerle sunum şu anda ki sunum biçimim. Tasarımlarımın sanatsal değer taşımasına çalışırken; çerçevelerin batiklerin önüne geçmemesine dikkat ediyorum. Renkçi bir anlayışa sahip olduğum söylenebilir.''

Yaşamda geride bir hoş seda bırakmaksa esas amaç; sanatçımız kişiliği ve sanatı ile iz bırakanlardan olacaktır. Sanatı ve derneği ile; sanata katacakları konusunda yolu açık olsun diyelim.
Ege'den Yeni Renkler

Ege'den Yeni Renkler

Ege Bölgesi Görsel ve Plastik Sanatlar Derneği... Yeni kurulan bu derneğin başkanı Serdar Yörük bu seferki konuğumuz...

Yazıyı beğen ya da paylaş:
Booking.com


Tavsiye Ettiğimiz Yazılar