Ş. Metin Dikmen, Editör
HABER
Ş. Metin Dikmen, Editör, 30 Ocak 2015
KÖLN - ALMANYA
OCAK 2015

Arkas Trio, Almanya’nın Önemli Kültür Kentlerinden Köln’de Konser Verdi

Arkas Trio sadece Türkiye’de değil, yurtdışında verdiği konserlerle de sanat hayatına devam ediyor. Topluluğun son durağı Köln oldu.

Yazıyı beğen ya da paylaş:

Arkas Holding tarafından beş sene önce oluşturulan Türkiye’nin ilk kurumsal triosu Arkas Trio yurtdışındaki 3. Konserini Ocak ayı’nda Almanya’nın kültür kentlerinden biri olan Köln’de verdi. “Nikola Dimitrov & Götz Sambale Sanat Galerisi”nin davetiyle gerçekleşen konseri aralarında Köln Senfoni Orkestrası’nın üyelerinin de yer aldığı seçkin davetliler izledi. Solist kemancı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünyaca tanınan Alman çellist Gustav Rivinius’tan oluşan Arkas Trio Topluluğu, Rachmaninoff, Fazıl Say ve Turina’nın eserlerinden oluşan repertuarı ve performansı ile entellektüel Alman dinleyicisinin büyük beğenisini kazandı. Dünyaca ünlü Türk Piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Trio’sunun da Almanya prömiyeri ilk defa Köln’de yapılmış oldu.

Geceyi organize eden Nikola Dimitrov konserin bitimindeki konuşmasında, Seçkin Topluluk adına sanatçılara övgülerini sunarken, Arkas Holding’in Türkiye’deki‚ Oda Müziği kültürünün gelişimine olan uluslararası seviyedeki‚ etkin katkısının önemli olduğunu özellikle vurguladı. Arkas Trio Koordinatörü Tuncay Yılmaz konserle ilgili yaptığı açıklamada; Berlin ve Stralsund‘dan sonra Almanya’daki üçüncü konserimizi gerçekleştirdik. Ben ve Emre eğitim gördüğümüz için Almanya’daki konserlerimizde kendimizi çok rahat  hissediyoruz. Repertuvarımızı Gustav’ın da yönlendirmesiyle seyircinin ilgisini yüksek tutabilecek şekilde  seçiyoruz. Özellikle Almanya’da Oda Müziği çok yaygın. Küçük  gruplara yapılan  konserlerin  elektriği sanatçı için çok daha etkileyici ve heyecan verici oluyor. Ayrıca yurtdışındaki konserlerimizde mutlaka bir Türk besteciden de örnek veriyoruz. Fazıl Say çok değerli bir sanatçı dostumuz, Trio’sunun Türkiye prömiyerini de biz yapmıştık. Artık beşinci senemize giriyoruz. Türkiye’de bir çok festivalde konser verdik. Hedefimiz yurtdışı konserlerimizin de sayısını arttırmak.” dedi.

YASAL UYARI! (Telif Hakkı ©)

Telif hakkı yazar ve sanatçıların yarattıkları eserlere sahip olma hakkıdır. Bu site üzerindeki tüm bilgi ve görsellerin kullanımı için sanat.burada.com.tr’nin izni gereklidir.

Bu görselin telif hakları korunma altındadır.

© COPYRIGHT

YASAL UYARI! (Telif Hakkı ©)

Telif hakkı yazar ve sanatçıların yarattıkları eserlere sahip olma hakkıdır. Bu site üzerindeki tüm bilgi ve görsellerin kullanımı için sanat.burada.com.tr’nin izni gereklidir.

Bu görselin telif hakları korunma altındadır.

© COPYRIGHT

Reklamlar