Volkan Varol
HABER
Volkan Varol, 2 Ekim 2017
İZMİR
KÜLTÜRPARK
20 EKİM - 20 KASIM 2017

Fuar’ın Ressamları: İzmir Fuarı’nın Tarihinde Grafik Tasarımın İzleri Sergisi

Yazıyı beğen ya da paylaş:

Sergiler, panayırlar, fuarlar Cumhuriyet’in ilk yıllarında iletişimin, temsilin, görünürlüğün başat sahneleriydi. Bu hafıza mekânlarının başında ise Uluslararası İzmir Fuar’ı geliyordu. İzmir Fuarı, yakın tarihe kadar Türkiye’de ticaretin, sosyal ve kültürel yaşamın cazibe merkezi olmasının yanı sıra, bu temsili sağlayan yaratıcı endüstrinin de önemli odaklarından biriydi. Fuar dönemlerinde İstanbul’dan, Ankara’dan, çevre illerden gelen afiş, pano, pavyon ressamları, tabelacılar, dekoratörler kurumların, markaların hizmetinde hünerlerini gözler önüne seriyordu. Ne var ki İzmir’in, fuarın, ürünlerin, hizmetlerin bilinirliğini, tanıtımını, duyurusunu üstlenen bu kimseler pek de öne çıkmıyor ve gizli özneler olarak sahne arkasında kalıyorlardı.

Görsel kültür tarihini konu edinen “Fuar’ın Ressamları: İzmir Fuarı’nın Tarihinde Grafik Tasarımın İzleri” başlıklı araştırma sergisi, “grafik tasarımın” henüz bir disiplin olarak anılmadığı dönemlerinde, alanının erken dönem uygulayıcılarının hikâyelerini anlatıyor. İlgili meslek hünerlerine sahip zanaatkârların, sanatkârların çalışmalarını, üretimlerinin bağlamı içerisinde ele alıyor. Sergi, fuarın görsel kimliğine ve İzmir’in resimli belleğine aktörler üzerinden farklı bir okuma getiriyor.

Ağırlıklı olarak 1920–1970 arasını irdeleyen sergi, bugün “görsel iletişim tasarımı” ya da “grafik tasarım” olarak adlandırılan meslek sahasının öncülerini, İyi Tasarım Günleri 2’nin “Alan Açmak” temasına uygun olarak, mesleki gelişime katkıları açısından değerlendiriyor. Vedat Mavitan, Kadri Atamal, Naci Kalmukoğlu, Ratip Tahir Burak, Hakkı Arman, Bedri Kökten, Gevher Bozkurt, Atıf Tuna, Ayhan Akalp gibi İzmir’de yaşamış ya da fuar süresince İzmir’de çalışmış, İzmir’in sosyal-kültürel yaşamında kısa süreli de olsa yer almış, İzmir’i bir anlamda beslemiş İstanbullu, Ankaralı tasarımcıların çalışmalarına toplu bir bakış sunuyor. Dokümantasyon sergi; afişler, broşürler, ilanlar, logolar, fotoğraflar, eskizler gibi efemeralardan oluşuyor.

Fuar’ın Ressamları: İzmir Fuarı’nın Tarihinde Grafik Tasarımın İzleri Sergisi
Araştırma, Sergileme: Ömer Durmaz
Yer: Kültürpark, Hol 2
Tarih: 20 Ekim – 20 Kasım 2017
Düzenleyen: İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültürpark Şube Müdürlüğü

YASAL UYARI! (Telif Hakkı ©)

Telif hakkı yazar ve sanatçıların yarattıkları eserlere sahip olma hakkıdır. Bu site üzerindeki tüm bilgi ve görsellerin kullanımı için sanat.burada.com.tr’nin izni gereklidir.

Bu görselin telif hakları korunma altındadır.

© COPYRIGHT

Reklamlar