Ş. Metin Dikmen, Editör
SERGİ HABERİ
Ş. Metin Dikmen, Editör, 16 Aralık 2018
İstanbul
MARMARA ÜNİV - CUMH. MÜZESİ
18 Aralık 2018 - 5 Ocak 2019

Geriye Bakış - 1973 - 2018 - Dokuma İle Bir Yolculuk - 45. Yıl - Prof. Günay Aykaç Atalayer

Çok sayıda denemelerle başlıyor dokuma yolculuğu; Anadolu / Yaşam-Ölüm-Aşk Üçgeni, Tanrıçalar / Dokumacının Güncesi ile gelişiyor. Dokumaca / Bezce / Hoşgör'ün Kuşlarla Dansı ile bir dönem yeni bir duruma evriliyor. Özgürlüğü, emeği, kadınları, ve dokumanın estetiğini savunurken Anadolu kültüründen asla vazgeçilmiyor. 2018'den 1978'e Geriye Bakış'ta Görünen/Sunulan budur.

Yazıyı beğen ya da paylaş:
1- Bir sergide , bir süreci izlemek.
 
“Başlangıç ; Çok sayıda denemelerle başlıyor,  Dokuma yolculuğu; Anadolu/Yaşam - Ölüm - Aşk  üçgeni ve  Tanrıçalar/Dokumacının Güncesi ile Gelişiyor.
Dokumaca/Bezce/Hoşgörün kuşlarla Dansı ile;  Bir dönem yeni bir duruma evriliyor.
 
Özgürlüğü,Emeği, Kadınları ve  Dokumanın estetiğini savunurken, Anadolu Kültürlerinden asla  vazgeçilmiyor. 2018 den 1978 ‘e Geriye bakış da;  Görünen/ Sunulan budur. 
 
Öğrencilerimi, Akademisyen, Tasarımcı/Sanatçı, Sanayici; Tüm meslektaşlarımı, Geriye bakış etkinliğini,  Birlikte izlemeye davet ediyorum.”

Günay Aykaç Atalayer
 
2- Dokuma bir yaşam biçimi olunca;
 
Lifler dokuma eyleminin malzemesi olur.Tekstil teknikleri  oğalır. Tekstil tasarımı ortaya çıkar. Daha sonra sanatsal nesnelere doğru gelişir.Bu kapsamda,  Dokuma yalnızca bir üretim yöntemi değildir. Işığı hissedebilme,dokuyu oluşturma,rengi kullanma,biçimi algılamanın dili,bu algıyı somut bir varlığa dönüştürmenin aracıdır;  sözümüz gerçekleşiyor.
Dokuma;  yaygın bir anlayışla geleneksel sanat olarak kabul edilmekle birlikte, çağımızın gelişmiş sektörlerinden birisinin üretim yöntemlerinden en köklü olanıdır. Anadolu’da Ergani/ Çayönü, kazılarında dünyanın bilinen en eski dokuma kalıntısının bulunması büyük bir kültürel birikimin kanıtıdır. Başka bir ifade ile Anadolu’da dokuma hem bir gelenek, hem üretim, hem gelişen bir sanayi kolu hem de bir sanat dalı olarak karşımıza çıkıyor.
 
1973-2018 e uzanan, yolculuğun sonunda  üç  sanatsal tekstil gurubu ortaya çıktı.  Böylece;  Dokumaca  “Anadolu Efsaneleri” (2010) ; Bezce  “Anadoluya Doku-n-an Bezler”(2015); Hoşgör  (Hoşgör’ün Kuşlarla Dansı -2017)  Tasarımcıları  gurupları doğdu.
 
 Sanat /tasarım eğitimi –öğretim ve üretimle geçen   45 yıllık akademik sürecin  sonunda  oluşan   bu yaratma  düzlemleri, gurupta yer alan  tasarımcıların / sanatçıların   yaşatacağını ve  sürdüreceğini düşünüyorum.  En büyük dileğim ; Ortak Yaratıcılık   Guruplarının,  yeni  Tekstil Tasarımcılarının katılımlarını özendirerek  devam etmesidir.
 
3-Dokuma Sanatçılarına sesleniş:
 
“Doku yalnızca yüzeydeki görselliğin malzeme olarak ifadesi değil aynı zamanda dokuma tekniğinin oluşturacağı biçim ve katmanların ifadesidir. Renk ve dokumanın oluşturduğu katmanlar dokuma eylemi ile oluşturulan nesnenin yapısını belirler. Bilinen yapılar farklı yapılara dönüştürülür, kimi zaman yeni bir yapısal oluşum  gibi gözükmesi  ve algılanması sağlanır.
 
 Bir dokuma eyleminde amaç sanatsal bir nesne oluşturmak ise ; konu,  karmaşık yapılar ile deneysel çalışmaların sonucunda elde edilen yeni yapılar ile uygulamaya aktarılır ve geliştirilir. Dokuma yapısının ışıkla ilişkisi/gölge oluşturan renk ve örgü bileşimleri önemli estetik değerlerdir. seçilen dokuma yapısı ister yüzey değerlendirme ister hacimli oluşumlar için  olsun, ışıkla değer kazanır ve değişim yaşar. Özellikle hacimli çalışmalarda ışık gerçek belirleyicidir. Dokuma ile yaratılan hacimsel yapı dokuma teknikleri  ile hareket  eder yeni boyutlar kazanır.”
 
Sergi 18 Aralık 2018 - 5 Ocak 2019 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Sanat Galerisi'nde izlenebilecektir.
 
Saygılarımla,
Prof.Günay Aykaç Atalayer-68
 
İstanbul-2018

YASAL UYARI! (Telif Hakkı ©)

Telif hakkı yazar ve sanatçıların yarattıkları eserlere sahip olma hakkıdır. Bu site üzerindeki tüm bilgi ve görsellerin kullanımı için sanat.burada.com.tr’nin izni gereklidir.

Bu görselin telif hakları korunma altındadır.

© COPYRIGHT

YASAL UYARI! (Telif Hakkı ©)

Telif hakkı yazar ve sanatçıların yarattıkları eserlere sahip olma hakkıdır. Bu site üzerindeki tüm bilgi ve görsellerin kullanımı için sanat.burada.com.tr’nin izni gereklidir.

Bu görselin telif hakları korunma altındadır.

© COPYRIGHT

Reklamlar